Розслідування Bellingcat підтвердило зрив операції з затримання “вагнерівців” Єрмаком та Зеленським

Bellingcat розкрила деталі масштабної операції українських спецслужб із захоплення 33 бійців “ПВК Вагнера” у багатосторінковому звіті, публікацію якого кілька разів відкладали. Звіт базується на десятках інтерв’ю – зокрема з найманцями, які були впевнені, що летять у “відрядження” до Венесуели, не знаючи, що їхній літак мають незаплановано посадити в Києві. А також з колишніми працівниками українських спецслужб, що брали участь у підготовці цієї операції.

Влада спочатку заперечувала сам факт підготовки такої операції, потім – вустами президента Зеленського – називала її “не нашою операцією”, натякаючи на причетність до цих подій Росії.

Останню офіційну версію Києва щодо цієї операції озвучили напередодні: тепер тут стверджують, що “спецзахід” щодо переміщення 33 “вагнерівців” в Україну таки готувався, але не відбувся. У проміжному звіті від ТСК Верховної Ради, яка складалась в основному зі “слуг народу” та ОПЗЖ, сказано, що причину зриву операції встановити не змогли. Про це 15 листопада заявила керівник ТСК Мар’яна Безугла.

Починалося з простого

Операція, нині відома як “Вагнергейт”, веде свій початок ще з часів президентства Петра Порошенка, йдеться у звіті.

Тоді аналітики українських спецслужб під час оперативних розробок учасників конфлікту на Донбасі, що воювали на боці сепаратистів, добре вивчили специфіку роботи російських приватних військових компаній. Адже ті виконували бойові завдання на сході України.

Зокрема, спецслужбісти з’ясували, що багато найманців у період між ротаціями сидять без роботи у своїх рідних містах і селах, а також те, що ринок приватних військових компаній у Росії – неоднорідний і децентралізований.

З огляду на ці спостереження, вже в середині 2019 року українські спецслужби створили початковий план, згідно з яким невелику кількість – від двох до п’яти – російських найманців, які скоювали тяжкі злочини на Донбасі, а після ротації шукали собі підробіток, мали виманити до третьої країни, там заарештувати, а потім передати Україні.

Приводом для виїзду бійців за кордон мала стати участь у тренувальному таборі, нібито організованому в Угорщині або в одній з країн Балтії, – після проходження вигаданого тренінгу вони нібито могли претендувати на більшу зарплатню під час справжніх місій.

Однак, стверджує звіт, вдала спецоперація української розвідки із захоплення та транспортування з самопроголошеної ДНР на підконтрольну Києву територію Володимира Цемаха, якого звинувачують у причетності до збиття “Боїнга” МН-17, змусила спецслужби переглянути свої початкові плани.

Тепер у Києві замислилися над тим, щоб захопити десятки, а то й сотні бійців ПВК, причетних до бойових дій на Донбасі.

З цією метою українська розвідка створила “віртуальну” підставну приватну військову компанію під назвою “МАР”. Ця назва збігалася з назвою ПВК, що реально існувала в минулому, але пізніше припинила свою діяльність.

Потім розвідники почали від імені “МАР” набирати працівників для “відрядження” до Сирії. Пізніше бійцям повідомили, що плани змінюються і працювати доведеться у Венесуелі.

Деталі операції, яка отримала кодову назву “Авеню”, йдеться у звіті, розробляли в режимі суворої секретності – відповідали за це шість працівників розвідки, що працювали в умовах ізоляції.

“Кроти” в Росії

У кількох місцях звіту Bellingcat згадуються агенти українських спецслужб, що працюють на території Росії.

Один з них – певний офіцер ГРУ середньої ланки, арештований та завербований українською військовою розвідкою під час конфлікту на Донбасі.

Він повернувся до Росії, вийшов на пенсію, а потім, на прохання українських розвідників знову влаштувався на роботу в російське міноборони. Цей офіцер міг бути корисним українським спецслужбам для того, щоб підтвердити надійність створеної ними ПВК, якби такі сумніви виникли у претендентів на роботу в ній, випливає зі звіту.

В іншому місці документа вказано, що безпосередньо перед виїздом з Росії бійці, яких мали заарештувати українські спецслужби, отримали на руки бюджет на поїздку.

У звіті йдеться, що ці кошти переправили до Росії за допомогою мережі агентів української розвідки, зокрема через громадян чеченського походження.

вагнер

Автори звіту стверджують, що сотні претендентів на місце у вигаданій приватній військовій компанії надіслали українським спецслужбістам величезну кількість інформації про свою діяльність на Донбасі – наприклад, зняті на телефон кадри збитого українського вертольота.
                                                                     

Зеленський був у курсі справи

Звіт констатує: якби операція українських спецслужб закінчилася успіхом, це посилило б напругу у відносинах між Києвом і Москвою, тому розвідники мали отримати згоду на неї від найвищого політичного керівництва України.

Посилаючись на дані з розмови з колишніми працівниками української військової розвідки, Bellingcat стверджує, що Володимиру Зеленському доповіли про підготовку операції 15 червня 2020 року під час його щотижневої наради з керівництвом української розвідки.

Співрозмовники Bellingcat кажуть, що 26 червня Зеленський принципово схвалив проведення операції і попросив її конкретний план, який був підготований і затверджений тодішнім міністром оборони України Андрієм Тараном 1 липня того ж року.

Відтоді, йдеться у звіті, президент Зеленський регулярно отримував інформацію про підготовку до операції “Авеню”. Документ навіть називає двох вищих посадовців спецслужб, які інформували українського лідера щодо цього, – колишнього керівника військової розвідки Василя Бурбу та колишнього першого заступника голови СБУ Руслана Баранецького.

Василя Бурбу звільнили з посади 5 серпня 2020 року, одразу після провалу спецоперації. Українські ЗМІ писали, що його звільнення відбулося після того, як він вимагав розібратися у причинах зриву “Вагнергейту” і, зокрема, перевірити посадовців з офісу президента на детекторі брехні.

Баранецького звільнили 26 липня цього року.

Підслухана розмова

Загальну схему операції “Авеню” окреслили ще на початковому етапі її планування: бійці, яких планували захопити, мали виїхати з Москви до Мінська (комерційні авіарейси з Росії тоді не виконувались через коронавірусні обмеження), а звідти вилетіти до Стамбула.

28 хвилин, які літак мав провести у повітряному просторі України, мали стати вирішальними: саме у цей час літак, за задумом спецслужб, треба було посадити в аеропорту “Бориспіль”.

Спочатку, стверджує звіт Bellingcat, розробляли два сценарії того, як змусити посадити лайнер саме там. За одним з них, комусь з пасажирів мало стати погано, за другим – екстрену посадку треба було пояснити загрозою вибуху на борту літака.

Звіт стверджує, що з різних причин українські спецслужби обрали другий сценарій: певна людина в мінському аеропорту мала зателефонувати в український центр контролю авіаруху і повідомити про підслухану нею розмову двох невідомих чоловіків, вороже налаштованих до України, які говорили про теракт на борту літака, що рухався над її територією.

Операцію зірвав Єрмак

Саме Баранецький і Бурба, йдеться у звіті, прибули до офісу президента напередодні самої операції, запланованої на 25 липня, для останнього звіту щодо неї.

З посиланням на слова Василя Бурби в документі йдеться, що президент не зміг прийняти спецслужбістів, оскільки був зайнятий.

Той же Бурба розповів Bellingcat, що Єрмак запропонував їм відкласти спецоперацію на тиждень. Напередодні Володимир Зеленський домовився про початок “великого перемир’я” на Донбасі – воно мало розпочатися 27 липня. Захоплення “вагнерівців” у Києві зірве перемир’я ще до його початку, – звучала аргументація президентського офісу.

Бурба нібито відповів, що така затримка неминуче насторожить як “вагнерівців”, так і спецслужби Росії й Білорусі. Тоді, за словами Бурби, не названі у звіті представники офісу президента, які зустрічалися зі спецслужбістами, намагаючись піти їм назустріч, запропонували відкласти операцію хоча б на чотири дні, щоб перемир’я на Донбасі бодай формально розпочалося.

Керівники спецслужб припустили, що знайти нові квитки з Мінська до Стамбула може бути складно, “але пообіцяли подивитися, що можна зробити”, йдеться у звіті.

Вже наступного ранку, коли “вагнерівці” виїжджали з Москви, українським розвідникам все ж вдалося забронювати 33 нові квитки на 30 липня, і Василь Бурба нібито доповів в офіс президента, що все йде за планом, хоч і з п’ятиденною затримкою.

Bellingcat додає, що офіс президента залишив без відповіді численні прохання розслідувачів прокоментувати описані ними події.

Затримання у Білорусі

Проте, як відомо, план все ж таки зірвався. Звіт Bellingcat констатує: вранці 29 липня 2020 року всіх “вагнерівців”, що чекали на свій відкладений рейс до Венесуели, заарештували білоруські правоохоронці.

Як відомо сьогодні з пресконференції у Трускавці, Зеленський все ж попередив у телефонній розмові президента Білорусі Лукашенка про операцію “Вагнера” та в’їзд російських найманців на територію Білорусі. Він заявив, що має загальну інформацію, хоч і не в курсі деталей. Лукашенко сказав, що вивчить дане питання і розбереться у ситуації. Саме після цього відбулося затримання найманців у Білорусі, які так і не доїхали до Києва.

         

Схоже, стверджують розслідувачі, у Москві усвідомили, що мають справу зі спецоперацією Києва лише за тиждень: саме тоді російські спецслужби змогли відстежити українські IP-адреси, з яких розміщували оголошення про пошук охочих попрацювати у ПВК на російському сайті Avito, чи українське турагентство, через яке для “вагнерівців” купували квитки з Мінська до Стамбула.

Екскерівник військової розвідки Бурба стверджує, що наказ про відтермінування спецоперації за мовчазної згоди Зеленського дав Єрмак. Бурба каже, що протестував проти перенесення спецоперації, адже така дія могла б призвести до втрати довіри з боку найманців чи виникнення підозр з боку російських і білоруських спецслужб.

Не бажаючи загострювати ще більше стосунки з Москвою і не скасовувати заплановане перемир’я на Донбасі з 27 липня, Єрмак та Зеленський відтермінували спецоперацію, що призвело до її зриву. Після такого провалу українська сторона намагалася домовитися з Лукашенком, але найманців повернули Росії.

В Офісі президента не відповіли на численні запитання розслідувачів Bellingcat щодо коментарів до описаних ними подій.

Про причетність Єрмака та Зеленського до зриву спецоперації заявляв колишній керівник військової розвідки Василь Бурба, якого було звільнено з військової служби, а виступи на засіданнях ТСК Верховної Ради неодноразово зривалися.

Джерело: Bellingcat

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*